Lubrykanty i żele są często otoczone niepotrzebnymi stereotypami, a tak naprawdę są w rzeczywistości nieodłącznym elementem satysfakcjonującego życia seksualnego. Niezależnie od tego, czy mówimy o intymności z partnerem, długich sesjach miłosnych czy solo przyjemności, lubrykanty mogą znacznie poprawić doznania i komfort, często pełniąc kluczową rolę w odczuwaniu przyjemności. A faktem jest – jak pokazują badania i doświadczenia seksuologów – że nie ma czegoś takiego jak za duża ilość lubrykantu, bo to po prostu indywidualna kwestia. Dlatego tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom lubrykantów dostępnych na rynku i omówimy, jak wybrać ten idealny dla siebie, by satysfakcja z seksu była jak najwyższa.

Promocje na najlepsze lubrykanty

Dlaczego lubrykanty są ważne i jakie dają korzyści?

Lubrykanty zmniejszają tarcie i podrażnienia, zapewniając komfort i przyjemność podczas aktywności seksualnych. Są szczególnie ważne w relacjach gejowskich, gdzie naturalne nawilżenie może być niewystarczające, szczególnie podczas seksu analnego. Ale tak naprawdę mamy cztery najważniejsze aspekty, z powodu których zawsze warto mieć pod ręką lubrykant:

 • Komfort: Lubrykant zapewnia płynność i zmniejsza tarcie, co jest kluczowe, szczególnie w dłuższych sesjach miłosnych lub podczas seksu analnego.
 • Zdrowie: Pomaga zapobiegać podrażnieniom i uszkodzeniom tkanki, szczególnie w delikatnych obszarach.
 • Przyjemność: Może znacznie zwiększyć doznania, zarówno podczas stosunku, jak i masturbacji.
 • Wszechstronność: Lubrykanty są odpowiednie dla wszystkich, bez względu na płeć czy preferencje seksualne.

Jak działa lubrykant?

Lubrykant to coś więcej niż zwykły dodatek do życia erotycznego - jest kluczowym elementem, który może znacząco zwiększyć komfort i przyjemność seksualną. Interesujące jest, jak długa jest jego historia: pierwsze komercyjne lubrykanty pojawiły się już w 1919 roku, ale już w 350 roku p.n.e. ludzie odkryli, że oliwa z oliwek może służyć podobnym celom.

Podczas seksu, szczególnie ważne jest zmniejszenie tarcia, które bez odpowiedniego nawilżenia może prowadzić do niekomfortowych doświadczeń. Właśnie tutaj wkracza żel intymny. Można go stosować na różne części ciała – na penisa, pochwę, odbyt, a nawet na palce, co pozwala na łatwiejsze i przyjemniejsze doświadczenia seksualne.

Dzięki swoim właściwościom, lubrykant tworzy rodzaj śliskiej warstwy między skórą a skórą, co pozwala na bardziej płynne i delikatne ruchy. To nie tylko zwiększa komfort, ale także potęguje doznania, czyniąc seks bardziej satysfakcjonującym oraz przyjemnym. W ten sposób, prosty produkt, jakim jest lubrykant, może odmienić całe doświadczenie intymne.

Jaki lubrykant lub żel jest dla mnie odpowiedni?

Istnieją trzy podstawowe rodzaje lubrykantów: na bazie wody, na bazie silikonu i olejowe. Występują również ich hybrydy. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji, jak również sytuacji seksualnych. Poniżej znajdziesz dokładniejsze wskazówki, który lubrykant będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni oraz do jakiej aktywności użyć dany rodzaj lubrykantu.

Promocja na Poppersy

Trzy najważniejsze rodzaje lubrykantów

 • Lubrykanty Wodne: Są bezpieczne z prezerwatywami i zabawkami erotycznymi. Lubrykant na bazie wody jest zalecany przez większość producentów tzw. gumek, jak i gadżetów, ponieważ nie niszczą materiału, z którego są zwykle zrobione te produkty. Oznacza to m.in. to, że szansa na to, że guma pęknie podczas zabawy, jest dużo mniejsza. Warto również wspomnieć, że lubrykanty wodne są łatwe do zmycia, nie pozostawiają plam na pościeli, ale mogą wymagać ponownego nałożenia podczas dłuższej aktywności, bo szybciej się zużywają. Lubrykanty na bazie wody jest też zazwyczaj tańszy niż lubrykanty na bazie silikonu.

  Sprawdź lubrykanty wodne, który polecamy w atrakcyjnej cenie:

 • pjur Back Door Regenerating Anal Glide 100ml - idealny do seksu analnego
 • pjur Back Door Comfort Anal Glide 100 ml - idealny do seksu analnego
 • pjur SuperHero 100 ml - przedłuża stosunek i wzmacnia doznania seksualne
 • Lubrykanty Silikonowe: Dłużej utrzymują się niż wodne i są idealne do seksu w wodzie oraz do seksu analnego, jeśli nie używamy prezerwatywy. Są również bezpieczne do użytku z większością zabawek erotycznych, co potwierdzają producenci w swoich instrukcjach obsługi. Uwaga, jest jeden wyjątek - nie są jednak zalecane do użycia z zabawkami wykonanymi z silikonu, ponieważ może je niszczyć. Lubrykant na bazie silikonu jest dobry dla osób z alergiami na składniki wodne. Jednak, ponieważ jest trudny do zmycia, może pozostawiać plamy na pościeli lub odzieży, a także być droższy niż lubrykant na bazie wody.

  Sprawdź lubrykanty silikonowe, który polecamy w atrakcyjnej cenie:
 • pjur Back Door Relaxing Anal Glide 100 ml - rekomendujemy do udanego seksu analnego
 • Lubrykanty Hybrydowe (Wodno-Silikonowe): To innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety lubrykantów na bazie wody i silikonu. Charakteryzują się długotrwałym efektem, nie pozostawiają plam i oferują najlepsze z obu światów: śliskość typową dla silikonowych środków nawilżających oraz prostotę usuwania, jaką zapewniają produkty wodne. Jednak, podobnie jak w przypadku innych produktów, lubrykanty hybrydowe mają swoje specyficzne właściwości, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Ważne jest dokładne przeczytanie etykiety, gdyż zawartość silikonu w produkcie może różnić się w zależności od marki. To ma istotne znaczenie szczególnie dla osób korzystających z zabawek erotycznych wykonanych z silikonu, ponieważ niektóre formuły hybrydowe mogą nie być z nimi kompatybilne. Dlatego, przy wyborze lubrykantu hybrydowego, kluczowe jest zwrócenie uwagi na jego skład oraz zalecenia producenta, aby upewnić się, że spełnia on indywidualne potrzeby i jest bezpieczny w użyciu z preferowanymi akcesoriami.
 • Lubrykanty Olejowe: Lubrykanty olejowe, takie jak olej kokosowy czy oliwa z oliwek, mogą być skutecznym środkiem nawilżającym, szczególnie cenionym za ich naturalne właściwości. Mają one jednak pewne ograniczenia, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim, nie są one kompatybilne z prezerwatywami lateksowymi ani niektórymi materiałami, z których wykonane są zabawki erotyczne. Olej może bowiem reagować z tymi materiałami, powodując ich uszkodzenie lub degradację. Innym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest fakt, że lubrykanty olejowe mogą być trudniejsze do usunięcia z powierzchni skóry lub tkanin, co czasem skutkuje pozostawieniem plam. Jednakże, ich naturalny skład może być korzystny dla osób o wrażliwej skórze lub tych, którzy doświadczają reakcji alergicznych na składniki chemiczne znajdujące się w innych rodzajach lubrykantów.

Specjalistyczne Lubrykanty

 • Lubrykanty z Dodatkami: Niektóre zawierają dodatki, takie jak środki znieczulające, które mogą być przydatne dla osób rozpoczynających eksplorację np. seksu analnego.
 • Lubrykanty Organiczne i Naturalne: Dla osób poszukujących produktów bez dodatków chemicznych i konserwantów, które zdobywają coraz większą popularność.
 • Lubrykanty Wzbogacone o Witaminy i Ekstrakty Roślinne: Dla dodatkowej pielęgnacji i regeneracji skóry.

Jak Wybrać Lubrykant?

 • Typ Aktywności Seksualnej: Seks analny często wymaga lubrykantu bardziej trwałego, takiego jak silikonowy.
 • Wrażliwa Skóra: Osoby z wrażliwą skórą powinny szukać lubrykantów hipoalergicznych i testować je przed użyciem.
 • Zabawki Erotyczne: Sprawdź, czy lubrykant jest kompatybilny z materiałem zabawki. Zwykle zaleca się lubrykant na bazie wody.
 • Preferencje Osobiste: Niektórzy wolą odczucie i konsystencję konkretnego typu lubrykantu.

Lubrykant a kwestia bezpieczeństwa skóry i zdrowia

Wybierając lubrykant, szczególnie ważne jest uwzględnienie wrażliwości skóry. Osoby o delikatnej skórze powinny unikać produktów zawierających m.in parabeny, sztuczne zapachy i barwniki, które mogą powodować podrażnienia. Również ważne jest omijanie lubrykantów z nonoksynolem-9, składnikiem o działaniu plemnikobójczym. Oprócz potencjalnego podrażnienia, może on zwiększać ryzyko transmisji wirusa HIV.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na obecność gliceryny lub cukrów w składzie lubrykantów. Te substancje mogą zakłócać naturalny mikrobiom pochwy i sprzyjać rozwojowi infekcji drożdżakowych. Jeśli twoja partnerka jest szczególnie podatna na tego typu infekcje, lepiej wybierać produkty z zrównoważonym pH.

Przed użyciem nowego lubrykantu warto przeprowadzić tzw. test płatkowy. Niewielką ilość produktu aplikuje się na wewnętrzną stronę uda, by zobaczyć reakcję skóry, zanim zastosuje się go w bardziej wrażliwych obszarach.

Kwestia płodności również jest istotna. Badania wykazały, że niektóre lubrykanty mogą negatywnie wpływać na ruchliwość plemników. Dla par próbujących zajść w ciążę, rekomendowane jest szukanie lubrykantów, które są przyjazne dla plemników i nie zakłócają ich naturalnej aktywności.

Wskazówki dotyczące używania lubrykantu

Jak podaje serwis dla mężczyzn Mensider.com - jest rzeczą jasną, że przed seksem penetracyjnym możesz, a często nawet powinieneś wetrzeć trochę lubrykantu w penisa lub prezerwatywę – ale dlaczego nie wykazać się kreatywnością? W końcu możliwości są nieograniczone. Oto kilka wskazówek na początek:

• Poproś partnera, aby nasmarował ręce przed przystąpieniem do ręcznych robótek. To może zmienić wasze wrażenia w trakcie wspólnej masturbacji.

• Nasmaruj wibrator lubrykantem przed użyciem go na sobie lub na partnerze.

• Wetrzyj lubrykant w pochwę lub tyłek partnera, w zależności od założeń i składu osobowego w waszej sypialni.

• Baw się temperaturą, zostawiając lubrykant w lodówce lub używając rozgrzewającego lubrykantu. To może być zupełnie inny level zabawy.

• Nałóż kilka kropli żelu na czubek prezerwatywy przed jej założeniem, aby zwiększyć doznania podczas seksu. Pamiętaj jednak by w tym jednym przypadku nie przesadzać z lubrykantem i dokładać go partami. Jego zbyt duża ilość może spowodować ześlizgnięcie się prezerwatywy z członka.

• Wypróbuj smakowy lubrykant, aby urozmaicić seks oralny. Smacznego!

• Dodaj kilka kropel lubrykantu na palce partnerki/partnera, zanim będą delikatnie masować Twoje krocze.

• Używaj lubrykantu na bazie silikonu lub oleju do zmysłowego masażu przed seksem.

Wybór lubrykantu - o czym warto pamiętać?

Warto zawsze dokładnie sprawdzić skład lubrykantu i upewnić się, że jest on odpowiedni dla indywidualnych potrzeb oraz sytuacji seksualnej. Wybór odpowiedniego produktu jest kluczowy, aby uniknąć potencjalnych alergii lub podrażnień, jednocześnie zapewniając optymalny komfort i przyjemność. Czytajmy etykiety i kupujmy od sprawdzonych producentów oraz sklepów.

Promocja na gadżety